Pracownik zapłaci podatek dopiero po zbyciu akcji
Przy spełnieniu ustawowych warunków samo nabycie akcji jako zdarzenie następujące w wyniku realizacji programu motywacyjnego nie stanowi przychodu do opodatkowania dla beneficjentów programu.
Wielu pracodawców podejmuje dodatkowe inicjatywy mające wpłynąć na wzrost motywacji do pracy u osób zatrudnionych. Poza popularnymi motywatorami, jakimi są m.in. pakiety opieki zdrowotnej, karty sportowe czy systemy zbierania punktów wymienialnych na towary lub usługi, pojawia się również zagadnienie akcjonariatu pracowniczego. W ramach takiego akcjonariatu pracownicy mogą nabyć po korzystnej cenie lub otrzymać bezpłatnie pakiet akcji danej spółki czy też polskiej lub zagranicznej spółki dominującej względem spółki pracodawcy.
Zgodnie z przepisami ustawy o PIT oraz aktualnymi interpretacjami dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej przychód pracownika z tytułu nabycia akcji spółki w wyniku uczestnictwa w programie motywacyjnym powstanie dopiero w momencie odpłatnego zbycia tych akcji. „Odroczenie” opodatkowania przychodu z tytułu otrzymanych akcji do momentu ich sprzedaży wymaga przy tym spełnienia określonych przesłanek ustawowych.
Czym jest program motywacyjny
Definicję programu motywacyjnego wprowadza art. 24 ust. 11b ustawy o PIT. Zgodnie z powołanym przepisem jest to system wynagradzania utworzony na podstawie uchwały walnego zgromadzenia przez:
1)
7
spółkę akcyjną, dla osób uzyskujących od niej świadczenia lub inne należności z tytułów określonych w art. 12 lub art. 13 (mowa tutaj...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta